poniedziałek, 21 listopada 2011

Odpowiedzialność za psa

      Bez względu na powody trzymania psa w domu, zawsze będziesz zobowiązany do opieki nad nim - bez ciebie pies będzie głodny, nie będzie miał pielęgnowanej sierści, opieki w czasie choroby, odpowiedniej ilości ruchu. Innymi słowy, jakość życia twojego psa zależy od ciebie. Bierzesz na siebie obowiązek opieki nad psem nie na tydzień, miesiąc, rok, lecz na lata. Średnia długość życia psa wynosi 10 lat, a wiele z nich dożywa 16 czy 17 lat. Dlatego nim zdecydujesz się na trzymanie psa, zastanów się nad swoim stylem życia.
       Pomyśl, czy przyjaźń z psem i radość z jego posiadania zrekompensuje niedogodności. Podejmiesz decyzję sam, lecz lepiej zadaj sobie kilka pytań, zanim zobowiążesz się podjąć długotrwałą odpowiedzialność za zwierzę. Zbyt wiele psów jest bezdomnych, dlatego że właściciele nie potrafili lub nie chcieli się nimi opiekować.
        Twój pies zasługuje na najlepszą opiekę zdrowotną. To znaczy, że musisz stale chronić go przed zarażeniem się chorobami i pasożytami.
         A oto następna sprawa pod rozwagę, na jakie koszty opieki weterynaryjnej możesz sobie pozwolić, jeśli zdarzy się psu poważny wypadek lub gdy zachoruje?
        Jeśli nie masz odłożonych pieniędzy, powinieneś zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej rachunki medyczne za leczenie twojego psa, (w Polsce ten zwyczaj jest jeszcze mało popularny i w zasadzie nie znany). Pies powinien otrzymywać zbilansowaną karmę dobrej jakości, a nie resztki ze stołu - czy jesteś na to przygotowany?

Czy będę miał czas dla psa?
Zadaj sobie pytanie, czy będziesz mógł poświęcić dostatecznie dużo czasu swemu pupilowi. Pamiętaj, że na początku wymaga karmienia cztery razy dziennie i nie będzie umiał zachować czystości, więc musisz być przygotowany na różne zdarzenia. Szczenię wszędzie wejdzie, może pogryźć meble i najcenniejsze rzeczy. Będziesz musiał poświęcić dużo czasu na jego szkolenie, a gdy urośnie, zapewnić mu odpowiednią dzienną dawkę ruchu. Jeśli mieszkasz w bloku, to czy w sąsiedztwie jest park, dokąd będziesz mógł chodzić na spacery? A co z wakacjami i podróżami służbowymi? Czy jest ktoś, kto zaopiekuje się psem podczas twojej nieobecności lub czy będziesz w stanie zapłacić za pobyt psa w hotelu dla zwierząt? Pamiętaj, że wszystkie psy wymagają regularnego czesania, a w przypadku ras długowłosych jest to codzienna konieczność.

Twój pies i sąsiedzi
Dobrze wychowany pies jest miły w utrzymaniu, zaś nieposłuszny może stać się uciążliwy, a nawet niebezpieczny dla sąsiadów. Każde państwo ma swoje prawodawstwo dotyczące psów. Są jednak ogólne zasady, które są przejawem dobrego wychowania:
1. Kontroluj psa. Kiedy jesteście na ulicy lub w parku, pies powinien iść spokojnie na smyczy, nie może skakać na każdą napotkaną osobę (szczególnie dzieci) lub atakować inne psy. Gdy go spuścisz ze smyczy, zabroń biegania za nieznajomymi lub dziećmi. Zawołany musi natychmiast do ciebie wrócić. Pamiętaj, nie każda napotkana osoba jest miłośnikiem psów.
2. Nie pozwalaj swojemu psu się włóczyć. Upewnij się, czy nie może uciec z obejścia czy ogrodu, miej go zawsze na oku po spuszczeniu ze smyczy.
3. Posprzątaj po swoim psie. Kiedy pies się załatwi, usuń odchody do specjalnych pojemników za pomocą szufelki, torebki plastikowej lub czegoś zastępczego do sprzątania.
4. Nie pozwalaj szczekać psu na nieznajomych i inne psy, kiedy jest poza domem. Szkolenie pomoże uporać się z problemem szczekania, gdy pies zostaje sam w domu.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz