środa, 23 listopada 2011

Pies ze schroniska

          Zamiast kupować szczeniaka od hodowcy, możesz wziąć do domu bezdomnego psa ze schroniska. Zdobędziesz idealnego kompana, ale czasem radość zmienia się w rozczarowanie, gdy okazuje się, że zachowanie psa uniemożliwia zaadoptowanie się do życia w rodzinie. Zwiększysz swoje szanse, jeśli będziesz świadom niebezpieczeństw i posiądziesz wiedzę, jak uniknąć porażki.
         W schronisku spotkasz różne psy: małe szczenięta, dorosłe psy, chore.
Każdy trafił do azylu z własną przeszłością. Psy stają się bezdomne, kiedy właściciele tracą pracę, rozwodzą się, przeprowadzają, chorują albo umierają. Niekiedy chorują lub wywołują alergię u członków rodziny. Pies może zostać oddany, gdy toczy nieustanne walki z innymi domowymi zwierzętami i staje się utrapieniem dla domowników. Niektóre psy mogły być bite, zaniedbywane, uwiązane na łańcuchu przez dłuższy czas.
         Młode psy (w wieku 6-9 miesięcy) są jedną z najliczniejszych grup psów w schroniskach. Zwykle zostały porzucone, ponieważ ich właściciele nie podołali odpowiedzialności i obowiązkom wynikającym z posiadania psa. Gdy ich podopieczny przestał być słodkim szczeniakiem, przestali się nim interesować albo nie umieli kontrolować jego niepożądanego zachowania. Często dzieje się tak, ponieważ wybrali nieodpowiedniego psa w stosunku do swoich możliwości lub zaniedbali jego wychowanie.


Wybór właściwego psa
Niestety, kiedy właściciele oddają psa do schroniska, zwykle nie podają prawdziwych przyczyn. Ponad połowa psów trafia do schroniska z powodu złego zachowania, począwszy od uciążliwego szczekania i skakania na ludzi aż do przejawów agresji. Wielu z tych zachowań można z powodzeniem oduczyć, zwłaszcza gdy nowy właściciel ma doświadczenie, czas i cierpliwość do szkolenia psa. Niektóre schroniska zadają sobie wiele trudu, żeby psy, które sprawiały problemy, sprostały zasadom obowiązującym w nowym domu. Psy często zmieniające właścicieli szczególnie trudno umieścić w nowym domu.
        Powiedz pracownikom schroniska jakiego psa poszukujesz. Czy chcesz szczenię, czy dorosłego psa? Czy miałeś psa wcześniej? Czy mieszkasz w bloku, czy w domu z ogrodem? Czy masz dzieci lub osoby starsze w rodzinie? Jak dużo czasu możesz poświęcić na szkolenie, spacery, pielęgnację? Zanim weźmiesz psa do domu, odwiedź go przynajmniej raz w schronisku, idź z nim na spacer, aby się do niego przyzwyczaić.
        W ten sposób będzie więcej udanych adopcji, szczęśliwych psów i znacznie mniej rozczarowanych właścicieli.

Jeśli chcesz przygarnąć psa
TAK
  • zanim skontaktujesz się ze schroniskiem, zdecyduj, czy chcesz szczenię, młodego, dorosłego czy starego psa,
  • zastanów się nad swoimi możliwościami. Jesteś zawsze zajęty? Nie wybieraj psa, który potrzebuje codziennego czesania. Starzejesz się? Unikaj silnych psów. Założyłeś rodzinę? Upewnij się, czy pies jest przyzwyczajony do obecności dzieci,
  • nie spiesz się. Nie pomożesz ani sobie, ani psu, jeśli popełnisz błąd,
  • dowiedz się wszystkiego o przeszłości psa i jego psychice. Weź go na krótki spacer. Zaobserwuj, jak się zachowuje w stosunku do innych psów i ludzi,
  • po wzięciu psa idź z nim do lekarza weterynarii, żeby go zbadał. Upewnij się, czy pies jest szczepiony.
NIE
  • nie bierz psa ze schroniska, tylko dlatego, że to tanio. Musisz być przygotowany do poświęcenia mu czasu i cierpliwości,
  • nie podejmuj pochopnej decyzji. Zanim się zdecydujesz, spędź trochę czasu z psem,
  • nie oczekuj, że znajdziesz właściwego psa podczas pierwszej wizyty,
  • nie wybieraj psa wyłącznie na podstawie wyglądu. Równie istotne jest zachowanie psa.
  • nie zasypuj swojego nowego psa nadmiarem czułości, nawet gdyby był najsympatyczniejszy. Pies z przeszłością może zbytnio się od ciebie uzależnić. Daj mu czas, aby przyzwyczaił się do nowego domu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz